Fossel AVE over Trib Of W Fk Grand
Good Condition24 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Worth |
| Location | S 28 T 66 N R 32 W |
| Carries | Fossel AVE |
| Crosses | Trib Of W Fk Grand |
| Coordinates | 40.49709, -94.52679 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 182.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29303 |