County RD 50 over Trib To Dry CR
Fair Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 25 T 29 N R 30 W |
| Carries | County RD 50 |
| Crosses | Trib To Dry CR |
| Coordinates | 37.20755, -94.14472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 70.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29307 |