Civil War RD over Buck Br
Good Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 17 T 29 N R 31 W |
| Carries | Civil War RD |
| Crosses | Buck Br |
| Coordinates | 37.23596, -94.32571 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 228.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29308 |