Ivy RD over Trib To Center CR
Fair Condition24 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 31 T 29 N R 32 W |
| Carries | Ivy RD |
| Crosses | Trib To Center CR |
| Coordinates | 37.18492, -94.46971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 240.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29311 |