County RD 118 over Spring Rvr
Fair Condition25 years old200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 1 T 28 N R 31 W |
| Carries | County RD 118 |
| Crosses | Spring Rvr |
| Coordinates | 37.18062, -94.26844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 621.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29314 |