Ivy RD over Trib To Center CR
Good Condition25 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 3 T 28 N R 33 W |
| Carries | Ivy RD |
| Crosses | Trib To Center CR |
| Coordinates | 37.18629, -94.51842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 205.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29315 |