Adam Creek RD over Abbott CR
Poor Condition28 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Iron |
| Location | S 28 T 35 N R 1 W |
| Carries | Adam Creek RD |
| Crosses | Abbott CR |
| Coordinates | 37.71300, -91.04740 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 76.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29318 |