RT T S over Town Br
Good Condition24 years old1,698 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Phelps |
| Location | S 22 T 37 N R 9 W |
| Carries | RT T S |
| Crosses | Town Br |
| Coordinates | 37.91294, -91.90224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 106 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,698 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29321 |