N 192 ST over Hell Rvr
Good Condition25 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 35 T 53 N R 26 W |
| Carries | N 192 ST |
| Crosses | Hell Rvr |
| Coordinates | 39.43798, -93.78557 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 144.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29326 |