E 126th ST over Br Of Crooked Rvr
Good Condition25 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 16 T 52 N R 26 W |
| Carries | E 126th ST |
| Crosses | Br Of Crooked Rvr |
| Coordinates | 39.31964, -93.85266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 57.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29327 |