Bust RD over Rollins CR
Good Condition24 years old45 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 32 T 53 N R 28 W |
| Carries | Bust RD |
| Crosses | Rollins CR |
| Coordinates | 39.18913, -94.05621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 416.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29328 |