Bu 63 S over US 60
Fair Condition23 years old766 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howell |
| Location | S 13 T 27 N R 10 W |
| Carries | Bu 63 S |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 37.01204, -91.99319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1046.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 766 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29335 |