RT H S over Bradford Hollow
Fair Condition23 years old7,296 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pulaski |
| Location | S 35 T 36 N R 12 W |
| Carries | RT H S |
| Crosses | Bradford Hollow |
| Coordinates | 37.80188, -92.22012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 159.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,296 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29338 |