RT H E over Big Brushy CR
Good Condition24 years old200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carter |
| Location | S 7 T 27 N R 3 E |
| Carries | RT H E |
| Crosses | Big Brushy CR |
| Coordinates | 37.00937, -90.76989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 428.5 ft (130.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1136.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29339 |