US 136 E over E Fk Grand Rvr Ovf
Fair Condition24 years old3,181 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 23 T 63 N R 31 W |
| Carries | US 136 E |
| Crosses | E Fk Grand Rvr Ovf |
| Coordinates | 40.24904, -94.35537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.3 ft (13.8 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Area | 184.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,181 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29343 |