Farm RD 28 over Trib Of Sac Rvr
Good Condition24 years old52 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 30 T 31 N R 24 W |
| Carries | Farm RD 28 |
| Crosses | Trib Of Sac Rvr |
| Coordinates | 37.39068, -93.60712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29347 |