Farm RD 181 over Br Of Lit Sac Rvr
Good Condition24 years old116 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 10 T 30 N R 21 W |
| Carries | Farm RD 181 |
| Crosses | Br Of Lit Sac Rvr |
| Coordinates | 37.34152, -93.22503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 118.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 116 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29352 |