County RD SE 801 over W Coon CR
Fair Condition23 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Clair |
| Location | S 35 T 37 N R 25 W |
| Carries | County RD SE 801 |
| Crosses | W Coon CR |
| Coordinates | 37.91858, -93.64307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 72.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30300 |