County RD SW 1051 over Trib Of Lit Clear
Fair Condition24 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Clair |
| Location | S 2 T 36 N R 28 W |
| Carries | County RD SW 1051 |
| Crosses | Trib Of Lit Clear |
| Coordinates | 37.92196, -93.98086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30301 |