Mo 52 E over Coon CR
Good Condition22 years old394 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 6 T 40 N R 13 W |
| Carries | Mo 52 E |
| Crosses | Coon CR |
| Coordinates | 38.24131, -92.41221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 439.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 394 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30303 |