County RD 428 over Ditch No. 8
Good Condition24 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 36 T 29 N R 10 E |
| Carries | County RD 428 |
| Crosses | Ditch No. 8 |
| Coordinates | 37.14097, -89.88671 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Other |
| Total Length | 89.6 ft (27.3 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 161.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30305 |