Mo 116 E over Platte Rvr
Good Condition22 years old580 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 26 T 55 N R 34 W |
| Carries | Mo 116 E |
| Crosses | Platte Rvr |
| Coordinates | 39.55060, -94.67771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 1406.5 ft (428.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 4544.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 580 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30307 |