Farm RD 1065 over Dry Br Joyce CR
Good Condition24 years old200 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 15 T 24 N R 28 W |
| Carries | Farm RD 1065 |
| Crosses | Dry Br Joyce CR |
| Coordinates | 36.79212, -93.95069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 96.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30313 |