Farm RD 2295 over Br Of Sugar CR
Fair Condition25 years old60 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 25 T 21 N R 29 W |
| Carries | Farm RD 2295 |
| Crosses | Br Of Sugar CR |
| Coordinates | 36.50493, -94.02838 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 77.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30318 |