Mo 72 E over Hubble CR
Good Condition22 years old20,117 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cape Girardeau |
| Location | S 221 T 31 N R 12 E |
| Carries | Mo 72 E |
| Crosses | Hubble CR |
| Coordinates | 37.37888, -89.67442 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 126.6 ft (38.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 918.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,117 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30325 |