RT Ee E over Is 49
Fair Condition22 years old985 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | McDonald |
| Location | S 29 T 22 N R 32 W |
| Carries | RT Ee E |
| Crosses | Is 49 |
| Coordinates | 36.60421, -94.40859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 310.7 ft (94.7 m) |
| Max Span | 142.1 ft (43.3 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 1609.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 985 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30339 |