US 36 W over Brush CR
Good Condition22 years old4,076 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 9 T 57 N R 17 W |
| Carries | US 36 W |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 39.76022, -92.80394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.6 ft (52.3 m) |
| Max Span | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 732.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,076 (2024) |
| Truck Traffic | 51% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30344 |