Mo 13 N over Crd E 84th ST
Good Condition22 years old3,089 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 9 T 51 N R 27 W |
| Carries | Mo 13 N |
| Crosses | Crd E 84th ST |
| Coordinates | 39.24309, -93.93602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 339.2 ft (103.4 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1261.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,089 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30347 |