Dilthy RD over Trib Lamine Rvr
Fair Condition29 years old70 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pettis |
| Location | S 12 T 47 N R 20 W |
| Carries | Dilthy RD |
| Crosses | Trib Lamine Rvr |
| Coordinates | 38.85944, -93.06578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30363 |