County RD 348 over Stillcamp Dtch
Good Condition25 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Butler |
| Location | S 34 T 23 N R 6 E |
| Carries | County RD 348 |
| Crosses | Stillcamp Dtch |
| Coordinates | 36.59708, -90.39513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 108.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30382 |