SH 367 over West 34th ST Rr
Good Condition9 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 0.3 Mi N I-30 |
| Carries | SH 367 |
| Crosses | West 34th ST Rr |
| Coordinates | 34.71270, -92.28079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1150.9 ft (350.8 m) |
| Max Span | 174.9 ft (53.3 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 5156.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007298 |