County RD 320 over Stream
Good Condition23 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Butler |
| Location | S 26 T 24 N R 7 E |
| Carries | County RD 320 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 36.67845, -90.35659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30393 |