Harmony AVE over Blackwater Rvr
Good Condition23 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Saline |
| Location | S 13 T 48 N R 22 W |
| Carries | Harmony AVE |
| Crosses | Blackwater Rvr |
| Coordinates | 38.94493, -93.27370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 477.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30398 |