County RD 323 over Branch
Fair Condition22 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 18 T 56 N R 9 W |
| Carries | County RD 323 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 39.65633, -91.95158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Area | 42.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30425 |