Mo 13 S over Br Of Crooked Rvr
Fair Condition42 years old3,988 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 30 T 52 N R 27 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Br Of Crooked Rvr |
| Coordinates | 39.28996, -93.97052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 88.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,988 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3043 |