CR 1748 over Beckworth Creek
Fair Condition70 years old40 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Cullman |
| Location | CR 1748 |
| Carries | CR 1748 |
| Crosses | Beckworth Creek |
| Coordinates | 34.21993, -86.55823 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 40.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (1991) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005399 |