Mo 13 S over Panther CR
Good Condition22 years old6,942 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Clair |
| Location | S 31 T 36 N R 24 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Panther CR |
| Coordinates | 37.84106, -93.61914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 623.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,942 (2024) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30438 |