RT V S over Bnsf Rr
Fair Condition49 years old108 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Adair |
| Location | S 12 T 61 N R 14 W |
| Carries | RT V S |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 40.09634, -92.41460 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 610.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3044 |