Hillsdale RD over Fishpot CR
Fair Condition31 years old350 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 45 N R 4 E |
| Carries | Hillsdale RD |
| Crosses | Fishpot CR |
| Coordinates | 38.59769, -90.56303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 134.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30440 |