Melrose RD over Creek
Good Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 16 T 44 N R 3 E |
| Carries | Melrose RD |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 38.57594, -90.73194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 82.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30443 |