Mo 47 S over Ns Rr
Good Condition48 years old19,531 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 28 T 47 N R 2 W |
| Carries | Mo 47 S |
| Crosses | Ns Rr |
| Coordinates | 38.81400, -91.14194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Area | 1078.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,531 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3048 |