US 60 W over US 67
Fair Condition22 years old4,120 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Butler |
| Location | S 2 T 25 N R 5 W |
| Carries | US 60 W |
| Crosses | US 67 |
| Coordinates | 36.84175, -90.49859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 300.5 ft (91.6 m) |
| Max Span | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1135.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,120 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30480 |