County RD 220 over Hickory CR
Good Condition22 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Holt |
| Location | S 17 T 61 N R 37 W |
| Carries | County RD 220 |
| Crosses | Hickory CR |
| Coordinates | 40.08661, -95.09236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.5 ft (23 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 186.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30494 |