Us70/sec-17/l17.01 over Flat Fork Creek
Good Condition10 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Monroe |
| Location | .15 Mi SW St. Francis Co. |
| Carries | Us70/sec-17/l17.01 |
| Crosses | Flat Fork Creek |
| Coordinates | 34.90927, -91.11708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 760.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007302 |