Clarks Fork RD over Clark Fork CR
Good Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 33 T 48 N R 16 W |
| Carries | Clarks Fork RD |
| Crosses | Clark Fork CR |
| Coordinates | 38.87882, -92.67444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 121.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30497 |