Bellair RD over Br Of Saline CR
Good Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 10 T 47 N R 18 W |
| Carries | Bellair RD |
| Crosses | Br Of Saline CR |
| Coordinates | 38.85049, -92.88670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 112.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30499 |