Pleasant Green DR over Clear CR
Good Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 1 T 46 N R 19 W |
| Carries | Pleasant Green DR |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 38.78559, -92.94763 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 79.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30500 |