Twenter Way over Skull CR
Fair Condition24 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 11 T 47 N R 19 W |
| Carries | Twenter Way |
| Crosses | Skull CR |
| Coordinates | 38.85167, -92.97333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 53.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30503 |