County RD 324 over Sinking CR
Fair Condition23 years old6 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Reynolds |
| Location | S 35 T 31 N R 1 E |
| Carries | County RD 324 |
| Crosses | Sinking CR |
| Coordinates | 37.32310, -90.91390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 142.6 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30506 |