Orchard ST over Br Of Wolf CR
Good Condition22 years old700 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 4 T 44 N R 31 W |
| Carries | Orchard ST |
| Crosses | Br Of Wolf CR |
| Coordinates | 38.64343, -94.34906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 72.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30508 |